www.bakimplanlari.com

Gönderen Konu: Mide Ameliyatlarında Hemsirelik Bakımı  (Okunma sayısı 6351 defa)

mustoloji

  • Y
  • K
  • *****
  • İleti: 350
Mide Ameliyatlarında Hemsirelik Bakımı
« : 20 Nisan 2013, 06:28:14 »
Mide Ameliyatlarında Hemsirelik Bakımı
>>Ameliyat öncesi Hazırlık: Mide ya da duodenuma iliskin cerrahi girisimler, planlanmıs, ya da acil cerrahi girisimler olabilir. Perforasyon, kanama ve gibi bir durum nedeniyle acil ameliyat uygulanacaksa hasta, asırı derecede rahatsızdır ve genellikle korkmaktadır. Bu durumdaki hastaya neler yapılacağı telaslanmadan iyi bir sekilde açıklanmalıdır. Hastanın sözel olmayan, fakat davranıslarıyla ifade ettikleri de dikkate alınmalıdır. Hastayı destekleyebilmeleri için hasta yakınlarına da yardım edilmelidir. Kanserden süpheleniliyorsa hasta korku ve endiselerini paylasmak isteyebilir. Bu durumdaki hasta iyi bir sekilde dinlenilmelidir.
**Planlanmıs ameliyat uygulanacaksa, hastaya ameliyat öncesinde çesitli tanı testleri (örneğin; gastroskopi, gastrik sıvı analizi) uygulanabilir. Hemsire, tanı testleri için gerekli hazırlıkları yapmalı ve tanı testlerinden sonra gerekli bakımı da uygulamalıdır.
**Ameliyattan önce ameliyat hakkında açıklama yapılmalı, ameliyattan sonra hastada nazogastrik tüp bulunacağı, tüpün saksına bağlanmıs olacağı, damar içi sıvı verileceği söylenmelidir. Derin solunum ve öksürük egzersizleri hastaya öğretilmeli ve bu egzersizlerin önemi tartısılmalıdır. Özellikle batının üst kısmındaki insizyonların, derin solunumu güçlestirip, solunum kompikasyonu riskini artırabileceği bu nedenle egzersizlerin daha da önemli olduğu hastaya açıklanmalıdır.
>>Ameliyat Sonrası Bakım: Mide ameliyatlarından sonraki bakım, nazogastrik **(NG) tüp olan hastanın bakımı gibidir. Hemsire, genel ameliyat sonrası bakıma ek olarak;
**NG tüpten gelen drenaji kontrol etmeli, Ameliyattan sonraki ilk saatlerde drenajin parlak kırmızı renkte olması normaldir, saatler ilerledikçe drenajin rengi koyulasmalıdır.
**NG tüpü saksına bağlamalı ve saksının uygun basınçta çalısıp çalısmadığını kontrol etmeli,
**NG tüp, genellikle ameliyat sırasında cerrah tarafından yerlestirilir ve tüpün dikis, hattıyla iliSkisini cerrah bilir, bu nedenle doktor istemi olmaksızın hemSire kesinlikle tüpü irige etmemeli,
**Ameliyat yerinden sekresyon olup olmadığını kontrol etmeli, kanama varsa doktora bildirmelidir.
**Cerrahi girisim torakal yaklasımla uygulandığı için hastada göğüs tüpleri de vardır. Göğüs tüplerine yönelik bakım uygulanmalıdır.
**Mide çıkarıldığı için NG tüpe gelen drenajın miktarı çok azdır. Drenajı kolaylastırmak için hasta yarı oturur pozisyonda olmalıdır.
**Total gastrektomi uygulanan hastalarda pulmoner komplikasyon gelisme riski yüksektir. Hastalar gastrik kapsamı aspire edebilir. Bu komplikasyonu azaltmak için hastanın karnına sıkı sargı uygulanır böylece karın içi basınç artar ve diyafram yükseltilir.
**Ağız yoluyla beslenmeye önce suyla baslanır. Hasta ağız yoluyla beslenmeye baslanacağında, hastaya 30 ml su verilir ve NG tüp klemplenir. Bir saat sonra **NG tüp aspire edilerek, verilen suyun emilip emilmediği kontrol edilir. Hasta suyu tolere edebiliyorsa, NG tüp çıkarılır.
**Ameliyattan sonra beslenmeye erken dönemde baslanmamalı ve besin miktarı hızla artırılmamalıdır.
**Günde 5-6 öğünde alınacak sekilde besinler giderek artırılır.
**Hastaya besinleri çok iyi çiğnemesinin önemi açıklanır.
**Cerrahi girisim basarılı olduğunda hasta proteinden zengin, az karbonhidratlı, normal yağlı diyeti tolere edebilir.
**intrinsik faktör bulunmadığı için (mide sıvısı intrinsik faktör içerir) hastaya B12 vitamini enjeksiyonu uygulanmalı ve hastanın hemoglobin düzeyi belirli aralarla izlenmelidir.
**Hastalar zayıf ve anemik olduklarından enfeksiyona karsı direnç düsüktür. **Hastaların enfeksiyondan korunmaları önemlidir.
**Ameliyat sonrasında analjezikler, uygun sekilde verilerek hasta rahatlatılmalı, derin solunum ve öksürük egzersizlerini yapmasına yardım edilmelidir.
**Damar içi sıvılar, doktor istemine göre verilmelidir.
**Hasta, ameliyattan sonraki iyilesmenin yavas olacağını ve uzun süreceğini bilmelidir.
**Ameliyat sonrası gelisebilecek komplikasyonlar yönünden hasta gözlenmelidir.
Hemşire bakım planı örnekleri ve hemşirelik tanılarının tek adresi http://http://hemsire.bakimplanlari.com[url]